O wolontariacie
Czasem zastanawiamy się co jeszcze moglibyśmy zrobić w naszym życiu, oprócz tego co już robimy. Czasem mamy trochę wolnego czasu i chęć „pożytecznego” jego spędzenia. Innym razem po prostu chcielibyśmy zrobić coś dobrego, pomóc, „przydać się na coś”. A bywa i tak, że potrzebne nam są praktyczne umiejętności i doświadczenie, którego nie zdobylibyśmy w żaden inny sposób. I właśnie tutaj pojawia się odpowiedź na nasze wątpliwości - magiczne słowo „wolontariat”.
Wolontariat to (łac. voluntarius - dobrowolny) dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Być wolontariuszem to angażować się w pracę i życie innych ludzi, instytucji i organizacji, pomagać. I robić to dobrowolnie i nieodpłatnie.
Co możesz u nas robić?
- wolontariusz towarzysz, opiekun, terapeuta
Dom Pomocy Społecznej Kluzeka 6 to placówka, w której przebywają osoby starsze. W związku z tym podstawową formą wolontariatu, którą Ci oferujemy jest praca z mieszkańcami naszego Domu na bardzo różnych płaszczyznach. Generalnie przychodząc do nas i decydując się na tę formę będziesz brać udział w tej części naszej pracy, która dotyczy bezpośrednio człowieka. Jest to więc spędzanie czasu z seniorem i wszystko co się z tym wiążę (praca indywidualna), ale z drugiej strony terapia zajęciowa, czyli różnorodne działania, które podejmujemy dla organizacji życia osób mieszkających w Domu (szerokie formy terapii, zajęcia, kąciki, wycieczki, imprezy etc.).
- wolontariusz rehabilitant
Jednak przychodząc do placówki niekoniecznie możesz chcieć pracować tak, jak to zaproponowaliśmy powyżej. Inną formą wolontariatu jest praca w ramach rehabilitacji. Jest to ogólnie rozumiana klasyczna fizykoterapia z wieloma elementami, dodatkowo wzbogacana o praktyki, które co jakiś czas do repertuaru wprowadzają nasze twórcze koleżanki (masaże, gry i zabawy ruchowe, gimnastyka i wiele innych). Ta forma szczególnie polecana jest studentom kierunków pokrewnych, ponieważ wymaga specjalistycznej wiedzy i pewnych umiejętności (a reszty się nauczycie właśnie u nas).
- wolontariusz pracownik socjalny
Pomoc drugiemu człowiekowi to nie tylko bezpośrednie z nim przebywanie, ale także szereg innych czynności, które można a nawet trzeba zrobić, żeby móc być skutecznym w naszych działaniach. Z pewnością praca socjalna, to ta działka naszej pracy, która – nieco mniej widoczna na zewnątrz – jest jedną z kluczowych. Jak wiemy formalności w dzisiejszym świecie nie da się uniknąć, a więc wszystko co dotyczy „obsługi” formalno-prawnej mieszkańca to właśnie działania socjalne. Wliczają się w to takie rzeczy jak ankiety, wywiady, dokumentacje, komunikacja z urzędami etc. Pracownik socjalny to również bezpośrednia pomoc człowiekowi, choć w nieco innym wymiarze. Jeśli chciałbyś poznać jak wygląda „od środka” i czujesz, że to właśnie coś dla ciebie – zapraszamy!
- wolontariusz działacz społeczny
Przy naszym Domu już od lat działa Stowarzyszenie, którego statutowe cele to wspieranie osób starszych oraz naszego Domu w szczególności. Dzięki działalności Stowarzyszenia wielokrotnie korzystaliśmy z rzeczy, które byłyby bardzo trudne do osiągnięcia w inny sposób (imprezy, wycieczki). Stowarzyszenia również mają swoją specyfikę, sposoby pracy. Jeśli chcesz zaangażować się właśnie w taką część działalności naszego Domu – również jesteś mile widziany!
- wolontariusz… wolontariusz!
Przedstawione wyżej propozycje, to właśnie - propozycje. Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły, projekty. Jeśli coś innego przychodzi Ci do głowy - również zapraszamy, na pewno stworzymy razem coś fajnego, co przysłuży się wszystkim!
Czy warto być wolontariuszem w naszym Domu?
Zdecydowanie tak! Wolontariat, to oprócz pracy także szereg wymiernych korzyści. Oprócz podstawowej jaką jest satysfakcja wewnętrzna z pomocy drugiemu człowiekowi oraz robienie czegoś wartościowego, również bardziej praktyczne. Zdobędziesz doświadczenie. W dzisiejszym świecie to jeden z podstawowych wymogów każdego pracodawcy. Pomijając nawet ten aspekt, zaprocentuje ono w Twojej późniejszej pracy i życiu. Często to co wyniesiesz z kontaktu z ludźmi jest bezcenne i w żaden inny sposób nieosiągalne. Nabędziesz nowych umiejętności, poszerzysz horyzonty, nauczysz się nowych sposobów organizacji codzienności. Być może pojedziesz z nami na wycieczkę, czy weźmiesz udział w przygotowaniach dużej imprezy – wszystko zależy od ciebie i od tego ile swojego czasu będziesz chciał poświęcić. Regularność w wolontariacie wyrabia pozytywne cechy charakteru i wzmacnia już istniejące – samodzielność, wszechstronność, elastyczność, systematyczność, tolerancja, wiara we własne siły i życzliwość – to tylko niektóre atuty, które możesz wypracować. Korzystając z tej formy jesteś pełnoprawnym członkiem społeczności, w której się znajdujesz wiąże się to z gratyfikacjami i korzyściami płynącymi z tego faktu, wiele zależy od Ciebie. Pracujesz legalnie, w oparciu o porozumienie o wolontariat, jesteś ubezpieczony od nieszczęśliwych wypadków, a po jego zakończeniu dostajesz odpowiednie zaświadczenia. I oczywiście wiele innych korzyści, a każdy odpowiada sobie na pytanie „co dla mnie jest najważniejsze?” – sam.
Kto może być wolontariuszem?
Generalnie każdy. Nie musisz być pełnoletni (w tej sytuacji wymagana jest tylko zgoda opiekuna, czyli najczęściej rodzica). Możesz być bardzo młody, albo zupełnie dojrzały. Nie musisz posiadać jakiś specjalnych umiejętności (choć jeśli jakieś masz – fajnie, na pewno je wykorzystamy), a tak naprawdę jedynym wymogiem jest dużo dobrej woli, chęci i trochę wolnego czasu (wszystko ustalamy indywidualnie, tak aby było Ci wygodne i z niczym nie kolidowało). Uwaga – istotna informacja – jeśli chcesz pomagać na stanowisku specjalistycznym, takim jak fizjoterapeuta (rehabilitant), pracownik socjalny czy pielęgniarka, to musisz dysponować dokumentami poświadczającymi prawo do wykonywania tego rodzaju zawodów.
Mam pytanie…
Pytaj! Pisz, dzwoń, przychodź. W tym krótkim tekście staraliśmy się jedynie przybliżyć ideę i nie ma wątpliwości, że pytania będą się pojawiać. Jeśli więc coś Ci przychodzi do głowy, to śmiało – pytaj, a postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
…i pomysł!
Spróbujemy zrealizować go wspólnie. Nie dajemy głowy, że się uda, ale z pewnością warto spróbować!
No dobrze, chcę być wolontariuszem – co mam zrobić?
Przede wszystkim chcieć – to połowa sukcesu. A poza tym zgłoś się do nas. Zadzwoń, napisz lub przyjdź osobiście – koordynator wolontariatu wszystko ci objaśni, oprowadzi po Domu, pokaże jak wygląda nasza praca. Jeśli masz jakiś pomysł na siebie – pomoże go zrealizować, jeśli nie – po rozmowie, zaproponuje ci co mógłbyś robić, co byłoby najlepiej dopasowane do Twoich zainteresowań i możliwości.
Weronika Bałazy
Koordynator Wolontariatu
tel. 12 415 25 92 wew. 11
726 205 677
email: wolontariat@dpskluzeka.pl
Regulamin wolontariatu (pobierz)
na podstawie ZARZĄDZENIA Nr 7/2012 Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Krakowie ul. Kluzeka 6, z dnia 2012-10-02.