Wydarzenia

2008

Zostaliśmy odwiedzeni przez studentki z Krakowskiej Szkoły Wyższej, które w ramach specjalnego projektu zorganizowały nam spotkanie kolędowe. Występował chłopiec, który pięknie grał na pianinie, a następnie mieliśmy okazję wysłuchać kolęd w wykonaniu "Chóru dla Jezusa". Całe spotkanie było bardzo miłe i bardzo nam się podobało.
Dziś z tradycyjną kolędą noworoczną odwiedzili nas księża z parafii, do której należymy, ksiądz Albert i ksiądz Kazimierz, których bardzo lubimy i szanujemy. Oprócz nich przybyła również Oaza Rodzin, z którą mamy ciepłe relacje juz od dawna. Zostaliśmy poczęstowani pysznym ciastem, księża odprawili uroczystą mszę świętą, a następnie wspólnie kolędowaliśmy. To było naprawdę miłe przeżycie.
Trwają tradycyjne już remonty świąteczno-noworoczne. Właśnie malowana jest jadalnia, która już dosyć dawno "pędzla nie zaznała". Docelowy kolor ma być... powiedzmy, że zielony, bo redaktor piszący te słowa, jako standardowy przedstawiciel płci męskiej, nie rozróżnia odcieni kolorów poza klasycznymi zielonym, czerwonym, niebieskim... Na zdjęciach widać jak jadalnia wygląda teraz, a zaraz po zakończeniu malowania zobaczysz czytelniku jaki jest efekt. To z pewnością nie koniec remontów, gdyż następne w kolejności jest pomieszczenie terapii, gdzie zanosi się na generalny remont. Oprócz malowania, wymienione będą też meble oraz stoły. I te zmiany zobaczy czytelnik zaraz po zakończeniu remontu.
Od kilku już lat, co roku kierownictwo placówki spotyka się z mieszkańcami, którzy w jakiś sposób poświęcili swój czas i wykonali jakąś pracę na rzecz Domu oraz działającego przy nim Stowarzyszenia. Mówiąc "pracę" mam na myśli bardzo różne rzeczy - od bycia portierem poprzez udział w terapii zajęciowej, aż po pomoc w różnych niewielkich pracach (np. w ogrodzie, w terapii), przy występach, kiermaszach. Cieszy nas, że tak wielu mieszkańców angażuje się w życie Domu i mamy nadzieję, że daje im to satysfakcję i pozwala zagospodarować jakoś czas, którego nieraz brakuje, innym razem jest zbyt wiele. Było uroczyste podziękowanie, poczęstunek, nie zabrakło też symbolicznych podarków pamiątkowych. Za rok znów sie spotkamy, oby w równie licznym gronie.
Dzisiaj obiecane zdjęcia z zakończonego już remontu jadalni, a oprócz tego poglądowo, jak wygląda teraz terapia i na deser połowa wersja terapii zajęciowej dla wyjątkowo odpornych :)
Co jak co, ale urodziny to zawsze jest okazja do dobrej imprezy. A gdy się do tego dołoży jeszcze tak niezwykłego solenizanta, jakim bez dwóch zdań jest znany i lubiany pan Andrzej, to świetna biba po prostu być musi! I była. A jak sie bawił sam imć Andrzej oraz jego goście pokazują nasze zdjęcia, choć klimaty i dobrej zabawy nie oddają w pełni.
Jak co roku udaliśmy się na świąteczne kolędowanie do sióstr Nazaretanek, które prowadzą porzeszkole na os. Kurdwanów w Krakowie. Zawsze jeździmy tam szczególnie chętnie, gdyż programy przygotowywane przez siostry wraz zdziećmi robią bardzo duże wrażenie i stoją na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Tak było i tym razem. Oczywiście, tradycyjnie już zostaliśmy również poczęstowani ciastem oraz innymi smakołykami, a część z tego co zobaczyliśmy prezentujemy na zdjęciach.
Ledwie wróciliśmy z Kurdwanowa, a tu znowu zostaliśmy nawiedzeni przez radosne dzieci z przedszkola nr 163 w Krakowie, które wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami przygotowały program specjalnie dla nas, w specjalnym dniu Babci i Dziadka. Dzieci wniosły wiele ruchu do naszego Domu i wlały wiele radości do naszych serc!
Dzisiaj sobota. Dzień o tyle szczególny, iż pomimo, że terapia nie pracuje, to jednak pracuje. Odwiedzili nas bowiem przyjaciele z Kurdwanowa, z którymi wspólnie kolędowaliśmy, a także uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej.
11 lutego to Światowy Dzień Chorego. W tym dniu corocznie odbywa się uroczysta msza święta w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Mszę odprawiał Arcybiskup, metropolita Krakowa, kardynał Stanisław Dziwisz. Bardzo duża grupa nas uczestniczyła w tym wydarzeniu.
W walentynki postanowiliśmy wyłamać się z dorocznej tradycji życzeń wrzucanych przez mieszkańców do specjalnie do tego przygotowanej skrzynki na korytarzu i zamiast tego zaproponowaliśmy występ Pań "Seniorynek", które pięknie i radośnie nam zaśpiewały na tę okazję. Sądząc po reakcjach mieszkańców, bardzo się podobało.
Czyli tradycyjne, marcowe imieniny osób o imieniu Kazimierz i Kazimiera naturalnie. U nas świętowały dwie takie miłe persony: p. Kazia, która była organizatorką uroczystości, oraz nieco mniej zorientowany p. Kazimierz, który jednak skorzystał z zaproszenia i również się przyłączył do imprezy. A kilka zdjęć w galerii.
Tak, dzisiaj wyjątkowa uroczystość - obchodzimy 98 urodziny p. Ani. Co ciekawe mimo tak dojrzałego wieku, p. Ania nie jest najstarszą mieszkanką naszego Domu. Jest jednak bardzo miłą osobą, z dużą pogodą ducha i swoim światem, w którym żyje i często nas do niego zaprasza. My ze swej strony chętnie witamy ją w życiu Domu, gdy tylko ma ochotę w nim uczestniczyć, a jest to dość częste, gdyż p. Ania tryska życiem.
Z okazji Dnia Kobiet dla wszystkich Pań w naszym Domu wczoraj zorganizowaliśmy małą uroczystość. Był program artystyczny, który przygotowali panowie, były kwiaty i życzenia oraz nastrojowa muzyka. Całość sprawiało bardzo kameralne wrażenie i mamy nadzieję, że naszym drogim Panią się podobało. Zapraszamy do fotorelacji z tego dnia.
A dziś tradycyjnie już z takiej okazji, uczciliśmy sukces naszej koleżanki z pracy - Joli, która zakończyła właśnie kolejny etap swojej edukacji i podniosła kwalifikacje w tym względzie. Naszej drogiej koleżance serdecznie gratuluje cały zespół! W galerii kilka zdjęć z tej miniimprezy.
Dzisiaj odwiedziły nas dzieci z pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 21 w Krakowie. To prawie nasi sąsiedzi, bo szkoła jest bardzo niedaleko od naszej placówki, więc co jakiś czas dzieciaki wpadają do nas z różnymi ciekawymi programami okolicznościowymi, wlewając w nasze serca dużo radości i zarażając młodością. Tak było i tym razem, a kilka zdjęć w Galerii.
V Małopolski Turniej Gry w REMI-ka Małopolskich Domów Pomocy Społecznej mamy już za sobą.Jak się okazało była to największa edycja, jaką do tej pory udało nam się zorganizować. W szranki stanęło 50 graczy z 13 placówek z całego województwa małopolskiego. Oprócz Krakowa reprezentowane były m.in. takie miasta jak: Nowy Sącz, Ojców, Wadowice, Trzemieśnia oraz inne. W trakcie gry panowała dobra sportowa atmosfera, wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci i tylko pogoda nie dopisała krzyżując nasze plany na ognisko i pieczone kiełbaski. Ale cóż... nie teraz to za rok! Pomimo trudności lokalowych, wszakże wiadomo, że jesteśmy w trakcie permamentnego remontu, cała impreza przebiegła sprawnie i zakończyła się zgodnie z planem. Warto również zanotować, że odnieśliśmy historyczny sukces i pierwszy raz jeden z naszych mieszkańców doszedł aż do finału, zajmując drugie miejsce. Podsumowując te kilka słów refleksji nie sposób nie wyrazić jeszcze jednej nasuwającej się myśli - w takim tempie jak dotychczas, już wkrótce zorganizujemy mistrzostwa świata DPS-ów w REMI-ku :) Może rząd powinien rozważyć zlecenie nam organizacji EURO 2012? A odrobinę poważniej, to zapraszamy również do galerii, gdzie znajduje się fotorelacja z imprezy.
W dniu dzisiejszym zawitała do nas młodzież z zaprzyjaźnionego z naszym Domem Gimnazjum nr 17 w Krakowie wraz z występem z okazji naszego narodowego święta majowego. Program był niezwykle ciekawy zawierał oryginalne polskie pieśni patriotyczne i okolicznościowe oraz recytacje różnych tekstów. Oprócz doskonale odśpiewanych pieśni mogliśmy się rónież delektować grą na instrumentach klasycznych, co dodatkowo pogłębiało bardzo profesjonalne wrażenie. Młodzieży oraz kadrze pedagogicznej serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas. Kilka zdjęć z imprezy w Galerii.
Wiosna, ciepło, kiełbaski rosną, więc czas na pierwsze w tym roku ognisko. A na ognisku, jak to na tego typu bibie zabraknąć nie mogło śpiewu, kobiet i... no innych typowo ogniskowych rzeczy. Jak się bawiło wesołe towarzystwo naszego Domu widać na zdjęciach.
We czwartek odbyliśmy niecodzienną wycieczkę objazdową. Mianowicie mieliśmy okazję odwiedzić piękny dworek w Złotym Potoku, gdzie spędziliśmy kilka godzin w miłych okolicznościach przyrody, zwiedziliśmy również Pałac Raczyńskich oraz zabytkowy kompleks parkowy otaczający to niezwykłe miejsce. Posileni duchowo udaliśmy się następnie do Olsztyna Śląskiego, gdzie "zwiedziliśmy" pozostałości po XIV-w zamku. Niestety do naszych czasów z tego ciekawego obiektu architektonicznego zachowały się tylko mury części mieszkalnej, wieże: cylindryczna (stołp) i kwadratowa (Starościańska), fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice oraz odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kuźnicy i ślady dymarek. Mimo to zamek zrobił na nas duże wrażenie, również z uwagi na fakt, że znajduje się w niezwykle malowniczej okolicy. Następnym i ostatnim przystankiem tego dnia była Częstochowa, również znajdująca się na naszym "Szlaku Orlich Gniazd", którym niejako stanowił trasę naszej wycieczki. Na Jasnej Górze uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Ze względu na dosyć późną porę ograniczyliśmy nasz pobyt w tym miejscu do realizacji naszych potrzeb duchowych. Do Krakowa wróciliśmy w godzinach wieczornych. Chcielibyśmy również podziękować młodzieży z Sieprawia, która nam towarzyszyła w podróży, pomagała oraz dzielnie wspierała. Nasze relacje są bardzo ciepłe i zawsze możemy na siebie liczyć. Do następnego razu! No i zapraszamy do galerii.

Tu znajdziesz

Stowarzyszenie

 
Stowarzyszenie na rzecz DPS Kluzeka „Być” w Krakowie oraz ludzi w podeszłym wieku jest organizacją pozarządową powstałą w 2000 roku. Celem organizacji jest wspieranie ludzi w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie otoczyło szczególną troską i opieką niepełnosprawnych mieszkańców Domu Pomocy społecznej ul. Kluzeka 6 w Krakowie.
 
 

Fundusze Europejskie

 
 
 
Blog
Być
Facebook
Youtube

Nasze strony