Nasza codzienność

ABC Zaradnej Pani Domu i... kruche ciasto ze śliwkami

18 października 2011
ABC Zaradnej Pani Domu i... kruche ciasto ze śliwkami

Czasem dobrze jest wyświadczyć przysługę komuś, bo zawsze można jakoś na tym skorzystać ;) I tak właśnie do Pani Domu przyszedł pomysł na kruche ciasto ze śliwkami. Jedna pani poprosiła nas o zrobienie dla niej jednej brytwanki, a wyszły nam ze składników aż dwie! :) dzięki czemu my również mogliśmy skosztować naszego wyrobu!

Króche ciasto nie należy do łatwych ale warto spróbować. Oto przepis:

Ciasto:
2 szklanki mąki (poznańskiej na przykład)
2/3 szklanki maki ziemniaczanej
3 żółtka (białek nie wylewamy przydadzą się na pianę)
1 kostaka margaryny
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szklanki cukru

Śliwki:
60 dkg śliwek
cynamon
cukier

Piana:
białka z trzech jajek
1/2 szklanki cukru
budyń


Ciasto robimy tak:
Do jednej miski wkładamy w odpowiednich proporcjach : mąkę, żółtka, margarynę, proszek do pieczenia i cukier. Wszystko mieszmy, aż ciasto się zawiąże i będzie odchodzić nam od ręki. 

Ciasto wkładamy do lodówki na 30 min. 

Po wyjęciu z lodówkli odkrawamy garstkę ciasta, która będzie nam słóżyć za kruszonkę i wkładamy ją na powrót do lodówki. Resztę ciasta wałkujemy i układamy w brytwance wyłożonej folią (błyszczącą stroną do góry). Brytwankę wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 15 min. Po tym czasie wyciągamy ciasto i układamy na nim w kolejności: przygotowane śliwki, pianę i kruszonkę (trzemy na tarce nad ciastem skrawek ciasta, które czekało na ten moment w lodówce). Całość wkładamy na 35 min do piekarnika.
Po wyjęciu ciasta chwilkę poczekaj, a potem zajadaj w ilościach dowolnych. 

W życiu należy nam się trochę przyjemności!

Przygotowanie śliwek:
Śliwki myjemy i kroimy na ćwiartki wyciągając pestki. Mieszamy je z cukrem i cynamonem (cukru i cynamonu dodajemy w zależności od upodobania).

Piana:
Pianę przygotowujemy gdy wyciągniemy ciasto po 15 min z piekarnika.
Upijamy białka na sztywno mikserem na najwyższych obrotach. Następnie niewyłączając miksera dodajemy cukier i budyń. Miksujemy jeszcze chwilkę i układamy na śliwkach.
 

Tu znajdziesz

Stowarzyszenie

 
Stowarzyszenie na rzecz DPS Kluzeka „Być” w Krakowie oraz ludzi w podeszłym wieku jest organizacją pozarządową powstałą w 2000 roku. Celem organizacji jest wspieranie ludzi w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie otoczyło szczególną troską i opieką niepełnosprawnych mieszkańców Domu Pomocy społecznej ul. Kluzeka 6 w Krakowie.
 
 

Fundusze Europejskie

 
 
 

Nasze strony

Blog
Być
Facebook
Youtube